top of page

Az együttérzés fókuszú terápia

Az együttérzés fókuszú terápia egy integratív pszichoterápiás irányzat

Nem a diagnosztizálásra, kategóriákba sorolásra fekteti a hangsúlyt, hanem azon közös érzelemszabályozási hiányosságok megértésére, feltérképezésére, gyógyítására, amelyek a különböző diagnosztikai kategóriák mélyén húzódnak meg.

Az együttérzés fókuszú terápiában a terapeuta feladata hozzásegíteni a klienst, hogy biztonságot tapasztaljon meg a terápiás kapcsolatban, a terápiában feltárt témákkal való találkozásban, és hogy a durva önkritikát az önmaga iránti kedvességgel helyettesítse.

Paul Gilbert az együttérzés fókuszú terápia megalapítója

Paul Gilbert nem mond semmi mást, mint bármely más gyakorló terapeuta. Mégis, az ahogyan egy elméleti modellbe helyezi a terápiás folyamatot és az együttérzést hangsúlyozva módszereket ajánl, segít belehelyezkedni ebbe a gyógyító folyamatba.

Így ez az idézet szemlélteti az integratív pszichoterápiák filozófiai hátteréről szóló cikkemben bemutatott alapigazságot: az egyes pszichoterápiás irányzatok elméleti modelljei nem egy kizárólagos, mindent magukba felölelő, abszolút igazságot birtokló meta-modellek, hanem egy lehetséges módjai annak, hogy felhasználva a különböző terápiás itányzatokban felhalmozódott tudásanyagot, ráláthassunk a pszichoterápiás folyamatra. Nem kizárolagosak, mégis szükségesek, mert a megértésünk konkrét útjait képezik.

Paul Gilbert modellje ilyen szeretne lenni.

 

Az együttérzés fókuszú terápiában három érzelemszabályozó rendszert különböztetünk meg.

A védekező rendszer (piros rendszer) által szabályozott érzelmek, a szorongás, szomorúság és düh a vészhelyzetekben adott védekező válaszokért felelősek. 

A forráskereső rendszer (kék rendszer) által szabályozott érzelmek, az elevenség, izgatottság, öröm, erőt, lendületet adnak céljaink eléréséhez.

A megnyugtató rendszer (zöld rendszer) által szabályozott érzelmek, a biztonságérzet, nyugalom, hála, szeretet, fontos szerepet töltenek be pszichés egyensúlyunk megteremtésében, és az emberi kapcsolatainkban.

Az Együttérzés fókuszú terápia modellje a pszichés zavarokat az érzelemszabályozó rendszerek kiegyensúlyozatlanságának különböző mintázataival írja le, és a beavatkozás fókuszaként az ezek közti egyensúly visszaállítását célozza meg a megnyugtató/kötődési rendszerünk fejlesztésével.

E modell kidolgozásában fontos szerepet kaptak az evolúciópszichológiai és neuropszichológiai ismeretek.

Az evolúció során az emlősök agya úgy fejlődött, hogy a zöld rendszer képes szabályozni a piros rendszer működését. Ennek egyik oka, hogy az emlősök kicsinyei magatehetetlenül születnek, és életben maradásuk feltétele, hogy szüleik hosszú időn át gondoskodjanak róluk. A gondoskodás fizikai közelséget igényel, ehhez pedig arra van szükség, hogy az emlős szülő képes legyen szabályozni üss-vagy-fuss reakcióját. Ennek következtében a gondoskodási rendszer aktiválásával csökkenthető a kellemetlen érzések erőssége is.

Az emberi együttérzés az emlősök gondoskodó rendszeréből fejlődött ki. Az embereknél ennek a rendszernek a működése nem korlátozódik a saját utódokról való gondoskodásra, hanem egyetemessé válik, belértve az önmagunkról való gondoskodást is.

Az együttérzés a gondoskodó rendszerrel való kapcsolata révén aktiválja a zöld rendszert.

Az Együttérzés fókuszú terápia modelljében a pszichés zavarok az érzelemszabályozó rendszerek közti egyensúlyvesztéssel magyarázhatóak. Ha a piros rendszer van túlsúlyban, akkor a szorongás és szomorúság érzelmei dominálnak, és depresszív illetve szorongásos zavarok alakulhatnak ki.

A kék rendszer túlsúlya a mániás, addiktív és nárcisztikus zavarokra jellemző.

A kényszeres zavarok esetén mind a piros, mind a kék érzelemszabályozó rendszerek túlműködése figyelhető meg.

Mivel a zöld rendszer alulműködése minden pszichés zavar közös eleme, így az Együttérzés fókuszú terápiában a fő beavatkozási pont e rendszer fejlesztése. Fő cél az együttérzés gyakorlataival edzeni a zöld rendszert, amely majd automatikus módon szabályozni fogja a piros és kék rendszereket.

E terápia központi eszköze az Együttérző elme tréning (angolul Compassionate Mind Training), ahol különféle gyakorlatokkal fejlesztik a résztvevők (ön)együttérző képességeit. 

Az együttérzés önmagában nem terápia, de terápiás hatású.

Az Együttérzés fókuszú terápiás irányzatban pedig a pszichoterápiák nélkülözhetetlen elemei közé integrálódva nagymértékben megnöveli a terápia hatékonyságát. A „bölcsek kövének” bizonyul, amely személyre szabottá és befogadhatóvá teszi mindazokat a terápiás elemeket és eszközöket, amelyeket a gyógyítás szándékával fejlesztettek ki a pszichoterápiák több évtizedes története során.

mérleg.png
bottom of page