top of page
brain-4372151_1280.jpg

Hogyan történik a változás?

Jelenleg kapcsolatfókuszú integratív pszichoterápiában képződöm, és ez mélyen meghatározza azt a módot, ahogyan a segítő beszélgetésre tekintek, legyen az pszichoterápia, pszichológiai tanácsadás, életvezetési tanácsadás, mentálhigiénés segítő beszélgetés, lelkigondozás, lelkivezetés stb. A meglévő különbségek között a kapcsolat minőségét látom a közös gyógyító, változást előmozdító tényezőnek.

Az általam bemutatott látásmód a változás folyamatának egy szeletét hangsúlyozza, nem ad teljes képet. Mégis, tudatosan döntök úgy, hogy ezt hangsúlyozzam, mert lényegi elemnek tartom.

Minden segítő kapcsolat legalapvetőbb feladatának azt tartom, hogy idegrendszerünk szintjén fejlődjön az érzelemszabályozásunk. Ez az érzelemszabályozás csecsemő- és gyermekkorunkban fejlődik az édesanyánkkal (vagy elsődleges gondozónkkal) való kapcsolatunkban. Bármennyire is szeretetteljes, gondoskodó, válaszkész is legyen egy édesanya, mindig marad kisebb-nagyobb része ennek az érzelemszabályozás tanulási folyamatnak, ami ott és akkor gyermekkorban nem valósul meg.

Ebből a hiányból fejlődnek ki aztán a külső életkörülmények hatására a különböző nehézségek, lelki problémák, zavarok. Ez a hiány bármely életszakaszban pótolható, és gyakran nincs is szükség szakember segítségére. Meghitt, szeretetteljes emberi kapcsolataink gyógyítóan hatnak idegrendszerünk síkján azáltal, hogy bennük gyakorolhatjuk az érzelemszabályozást.

Ám vannak olyan élethelyzetek és vannak olyan mély hiányok, ahol szükségessé válik szakember segítsége. A segítő szakemberekre úgy tekintek, mint akik a terápia biztonságos és mesterséges keretei között céltudatosan megteremtik azt a közeget, a terápiás kapcsolatnak azt a terét, amelyben az érzelemszabályozás gyakorlódhat. 

Ennek a folyamatnak három szakaszát különítem el:

1. Egy biztonságos tér megteremtését, amelyben a kliens megélheti, hogy megtartva van, hogy hordozva van, hogy megélheti azt, ami a belső világának része. Itt  a kliensnek nem kell szégyellnie magát semmi miatt, ami a külső vagy belső valóságához tartozik.

2. Ebben a biztonságos térben a kliens kapcsolatba kerülhet saját belső folyamataival. Megélheti őket az "itt-és-most"-ban a segítő szakember jelenlétében. Együtt lehetnek a kliens valóságánál. Azáltal, hogy ez a valóság megjelenhet, teret kaphat egy ítélkezésmentes közegben, lassan változásnak is indulhat.

3. A harmadik szakasz a megértés szakasza. A biztonságos közegben megélt belső folyamat az értelem szintjén is értelmezhetővé válik. Feltárulnak a mintázatok, az erősségek és hiányosságok. A lehetőségek a változásra és változtatásra. Mindaz ami az értelem síkján megfogalmazhatóvá válik nem meddő elméleti fejtegetés többé, mert megelőzte a tapasztalat, a kliens kapcsolatba került saját tapasztalatával érzelmei, belső képei és testérzetei szintjén.

 

A folyamat fő hatótényezője a kapcsolat. A segítő kapcsolat által nyújtott biztonságos tér, amelyben a változás elindulhat. A különböző terápiás technikák pedig ahhoz járulnak hozzá, hogy ebben a biztonságos térben hozzáférhetővé váljanak a tapasztalatok, az egészséges és sebzett énrészek (f)elismerhetővé váljanak, és elkezdjenek egymással párbeszédbe lépni

 

Ennek érdekében a beszélgetésen, a szókráteszi dialóguson kívül, elengedhetetlennek tartom a különböző vezetett imaginációs-, a testérzékelő- és légző-, mindfulness és önegyüttérzés meditációs gyakorlatok használatát. Ezek a technikák lehetővé teszik a tapasztalattal való gondolatoknál mélyebb síkon való találkozást

Olyan idegrendszeri folyamatokat indítanak el, amelyek hozzájárulnak az érzelemszabályozás gyakorlásához.

bottom of page